Поставете ги основите на вашиот бизнис

Најпродаваната играчка на светот

Е-пошта Печати PDF

rubik-original„Чудно нешто е да гледаш како една обична коцка може да сруши цела влада.“

Ерно Рубик,
пронаоѓач на Рукиковата коцка 

  Со околу 300 милиони продадени примероци, ’Рубиковата коцка’ се смета за најпродавана играчка на светот. Иако идејата е родена порано, првите примероци во продажба се пуштени пред триесеттина години во Будимпешта, Унгарија.

  Најпопуларната коцка на светот се состои од девет мали еднобојни коцки на секоја страна, а вкупно ги има 54. Кога боите на тродимензионалната коцка ќе се измешаат, пред вас се наоѓа тешка задача. Според некои пресметки, ’Рубиковата коцка’ има неверојатни 43,252,003,274,489,856,000 различни комбинации.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

5-те најлоши веб-страни на светските милијардери

Е-пошта Печати PDF

Funny-Business-ART

„Ниту еден човек не е толку богат, за да може да си го купи сопственото минато.“

Оскар Вајлд,
ирски автор

  Во маркетингот постои едно правило: „Никогаш немате втора шанса за да оставите прв впечаток“.

  За да го постигнете ова, секогаш треба да изгледате средено, убаво, функционално, професионално. Истото важи и за вашата компаниска веб-страна. Таа треба секогаш да изгледа атрактивно, модерно, брендирано и пред се – функционално.

  Сепак, ова се чени дека не важи за некои од познатите претприемачи- милионери или што е уште полошо – милијардери. Затоа што нели, целта на маркетингот е да ги убедите сите дека сте најдобри, а кога сте навистина најдобри, немате потреба од маркетинг, брендирање, или ’таму некаква си’ веб-страна.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

„Испечатете“ си 3Д пиштол

Е-пошта Печати PDF

3d-22-pistol-photo

„Највозбудливите откритија на 21от век нема да бидат новите технолошки достигнувања, туку ширењето на концептот што новите технологии значат за развивање на човештвото.“

Џон Најсбит,
футурист и автор на книгата „Мегатрендови“

  Кога сакате (легално) да купите оружје, првото нешто што во паѓа напамет е - поседувањето на дозвола. Потоа размислувате за тоа во која лиценцирана продавница можете да го купите она парче оружје што го сакате. Точно?! Па не сосема...

  Он-лајн здружението „Defence Distributed“ неодамна објави дека ќе почне бесплатно да произведува и дитрибуира планови за 3Д печатење на сопствено оружје. Имено, здружението најави, дека со помош на новата технологија на „Stratasys“ компанијата која се занимава со изработка на модели за 3Д печатење, луѓето ќе можат сами, преку Интернет во удобноста на сопстваниот дом, да си нарачаат технички план за изработка на оружје, (како пиштол на пример), и потоа едноставно да си ’кликнат принт’, со што нивното оружје ќе може да се ’испечати’ на една од машините кои „Defence Distributed“ ги има нарачано од производителот „Stratasys“.

  Овој концепт на бизнис од типот ’направи-сам’ очигледно профункционирал со оглед на тоа дека „Defence Distributed“ добила огромен број на барања за нарачка на ваквите 3Д планови.

  Сепак, приказната добива поинаков заплет кога челниците на „Stratsys“ дознаваат дека нивната технолошка машина за 3Д моделирање вредна 20.000 УСД ќе биде употребувана за „нелегално“ правење на оружје, и одлучуваат да ја повлечат машината од употреба, со образложение дека истата ќе се употребува во активности кои не се во согласност со пропишаната употреба на оваа нова технологија.

  На крајот тоа и се случило - компанијата „Stratsys“ ја повлекла машината што предходно им ја продала на „Defence Distributor“ со правно образложение дека компанијата нема да дозволи, со оглед на тоа што има информации за каква цел технологијата е набавена, понатамошно сквернавење на добрата воља на изградениот бренд.

217836_327594487336526_450317863_n

Но целата приказна несомнено повлекува една друга дилема за претприемачите и потенцијалните купувачи: дали воопшто постојат, и ако постојат до каде се границите на употребата на некоја иновација?

  Доколку сте производител на некоја нова технологија на пример, може да се случи еден ден да разберете дека некоја компанија ја користи вашата оригинална технологија за сопствени, понекогаш и сосема нелегални цели, со што може директно да и наштети на вашата репутација и можеби дури и да ви го загрози или уништи бизнисот. Од друга страна, како корисник на некоја технологија, може да се случи компанијата која е сопственик на истата да ви приговори, па дури и да ве тужи доколку не ја користите истата во согласнот за она за што таа е пропишана.

  Неколку секојдневни примери за тоа се случаевите кога видеографичарите откриле дека нивните видео-камери опремени со технологија за ноќна визија понекогаш се користат за ’ѕиркање’ под облеката на луѓето, безбројните примери кога Интеретот се користи за нелегално копирање на одредени содржини или дистрибуирање на детска порнографија, како и најновите примери за користењето на т.н. „смарт телефони“ во терористички цели. 

  Од друга страна пак, кој може да ви забрани чепкалките за заби, спајалиците за документи, малите разнобојни ластици за држење или пак старите делови од мебел да ги искористите на еден нов, покреативен начин со што ќе добиете сосема поинаква- иновативна форма од првично предвидената?! 

  Исто како што приказната на Исак Асимов - „Мртвото минато“, не потсетува на моралната дилема за тоа што е, а што не е правилно, во која научниците измислуваат машина за патување низ времето, која на крајот завршува како направа за шпиунирање на луѓето, и при која се поставува дилемата: кога всушност започнува минатото - од пред неколку векови, или од пред неколку милисекунди? Така и „растегнувањето“ на човековата имагинација може да оди во недоглед.

  Никогаш немојте да претпоставите дека вашиот начин е единствениот начин на исползување на работите, ниту пак да се ограничите од претпоставките дека другите пазарни сегменти нема да ви донесат поголема употребна вредност од користење на некоја иновација. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 04 Октомври 2012 14:20 )
 

’Тетката’ која ја измисли Википедија - не заработила ниту денар од тоа

Е-пошта Печати PDF
wikipedipian-michaelanglo
„Првата работа на која треба да биде спремен секој напреден и цивилизиран човек, е таа секогаш да биде подготвен да ја ревидира постоечката енциклопедија.“

Умберто Еко,
италијански писател

  Најпознатата електронска енциклопедија на светот се вика Википедија, а жената која ја измислила од тоа не заработува ни денар – таа дење е мајка и домаќинка, а ноќе, по Интернет ги насочува информациите пристигнати од цел свет.

  Во француската област Клермон-Феран, во селото Малинтрат живее 39-годишната Флоренс Нибар-Девуар, претседателка на „Фондацијата Викимедија“, основач на најголемата и најпосетената електронска енциклопедија на светот, која денес може да се листа на 125 светски јазици. За тоа е заслужна токму г-ѓата Флоренс, мајка на 3 мали деца, инженер-агроном со специјализација од генетика и биотехнологија, која по 10 часа дневно ја работи оваа необична работа, без никаква заработка.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Англискиот град Бристол издаде сопствена валута

Е-пошта Печати PDF

147050997-copy-1-522x293

„Наш град, наши пари“ – официјалното мото на Брситолската Фунта

  Глобалната економска криза произведува најразлични креативни начини за преживување. Еден таков приемер е и англискот град Бристол, кој се обидува да го поттикне локалниот економски развој со воведување на сопствена валута – Бристолската Фунта.

  „Наш град – наши пари„ е мотото на оваа иницијатива, која потекнува од месното население и градските власти на Бристол. Креаторите на оваа идеја велат дека со воведување на новата локална валута, Бристолската Фунта (B£), која може да се замени насекаде низ градот во сооднос 1:1 со официјалната Британска Фунта (£), ќе го потпомогнат локалното производство и ќе ги поттикнат луѓето повеќе да трошат на локални производи и услуги, а со самото тоа, најголемиот дел од потрошените пари остануваат за локалното население.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 2 од 24

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.7949
61.1801
USD
52.3908
51.8695
GBP
69.1296
68.4417
CHF
52.8342
52.3085
SEK
6.2141
6.1523
NOK
6.3599
6.2966
JPY
0.4653
0.4606
DKK
8.3047
8.222
CAD
41.0516
40.6431
AUD
39.5311
39.1377
Превземено на 18.11.2017

You are here: Почетна Основај Бизнис