Форми на бизнис

Заработка преку web сајт #2

Е-пошта Печати PDF

persistence_pianoБизнис од гаража

Испадна дека луѓето прават милиони долари, во своите гаражи или визби, но нека биде така.

Пореален сценарио е тој дека стручните луѓе кои што работеа на многу одговорни позиции во многу силни компании, ги искористеа ресурсите на истите за да во слободно, а понекогаш и во работно време, направат нешто во сопствена режија...Навистина постојат и други случаи каде генијалноста на луѓето го направи своето. Но факт е дека генијалноста не е доволна, тој некој покрај генијалноста мора да има и соодветни услови за работа. Овие услови мора да ги пронајди, заслужи или пак да ги купи.

Кои се основните предуслови за да имате успешен сајт?

1. Морате да го познавате пазарот – основен предуслов доколку сакате да успеете во било која дејност - Know your enemy. Морате да знаете кој е во каква состојба, што се бара, што се нуди, каде има слободен простор, каде се парите.

2. Морате да ги знаете соработниците – Денес е тоа полесно, имаме DPT, OpenCoffee, Krokodili, како и BizBuzz i Etrgovina. Тука ќе ги најдете соработниците со кои што ќе работите на Вашиот проект.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Петок, 02 Март 2012 09:12 ) Повеќе...
 

Заработка преку web сајт #1

Е-пошта Печати PDF

Good-Business-Web-Hosting-ServiceПостојат два основни – универзални правила на успех. Овие правила се кажани во една позната изјава на Алберт Ајнштајн:

“You have to learn the rules of the game. And then you have to play better than anyone else.”

Едноставно и воедно ефикасно!

Познатиот кошаркарски тренер и селектор на српската кошаркарска репрезентација Душан Ивковиќ, еднаш изјави дека нема ништо полесно него да се биди светски првак – само треба да се победат сите противници Cool!

Но инспирацијата за овој текст е релативно стара – потстакната од една интернет дискусија на тема:„Би сакал да вложам 5-6 илјади евра за некаков сајт!

Постои еден мит, кои што вели дека интернетот е слот машина каде секој добива. Вложиш денар, добиваш два! Овој мит е резултат на голем број на милионери и милијардери кои што се појавија во последната деценија, а кои што го започнаа својот бизнис од една гаража а стигнаа до милиони долари (ова е според нивните изјави).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Петок, 02 Март 2012 09:11 ) Повеќе...
 

Најдобрите индустрии за започнување и водење бизнис во 2012

Е-пошта Печати PDF

Business-bull

„Прашањето не е дали треба да се менуваме, туку дали го правиме тоа доволно брзо?“

 Ангела Меркел,
германска Канцеларка

  Секој сака да прави пари... ако може легално. Но не секој претприемач ’добро ги намирисува’ свежите пари и местата од каде што тие можат да дојдат.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Социјалните медиуми како... индустрија!

Е-пошта Печати PDF

Social-Media

„Twitter е како бар, Facebook е како вашата дневна соба, а LinkedIn е локалната стопанска комора

 

BSStooltz

  Во 2011, компанијата SocialMediaExaminer спроведе глобално истражување за тоа колку маркетинг експертите во компаниите како и маркетинг професионалците надвор од нив ги користат социјалните медиуми, за остварување на нивните маркетинг-цели и стратегии.

  Истражувањето кое опфати над 3.300 маркетинг-професионалци, со над 2.278 прашања поврзани со индустријата на социјалните медиуми и новното користење, ги даде следните факти:

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Лиценцен бизнис: тргување со интелектуалниот капитал

Е-пошта Печати PDF

Brain-Bulb

„Глобализацијата не претвори во компанија која го пребарува светот, не само за да продаваме или да аутсорсираме, туку и да наоѓаме интелектуален капитал, а тоа се најдобрите таленти и идеи во светот.
Џек Велш,
Претседател на управниот одбор, General Elektric

  Капиталот на интелектуалната сопственост може да биде купуван, продаван или лиценциран, баш како и секој друг вид на капитал на пазарот. Наместо да развива компјутерски софтвер, една компанија може да одлучи да купи таков софтвер од некоја друга компанија.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 3 од 6

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 24.09.2017

You are here: Почетна Основај Бизнис Форми на бизнис