Основање

Што вашето куче може да ве научи за бизнисот

Е-пошта Печати PDF

6290033_a3cf

„Ако добро се истренира, човекот може да стане најдобриот пријател на кучето.“

Кори Форд,
сатиричар

  Кој вели дека некои лекции за бизнисот не можат да дојдат од човековиот најдобар пријател?

  Понекогаш, важните лекции за тоа како треба да се однесуваме во животот воопшто, или во бизнисот посебно, можат да дојдат дури и од најчудните места, луѓе, музи, инспирации...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

5 бизнис-закони за кои никогаш не сте слушнале

Е-пошта Печати PDF

hand-writing-science-formulas

„Ако е глупаво ама функционира – тогаш не е глупаво“

непознат автор 

  Сигурно веќе знаете за Ајншајновиот Закон за релативноста, и сигурно имате слушнато за Њутновиот закон за гравитацијата и Филипсовиот Закон за финансиска нестабилност... добро можеби не за овој последниов, ама знаете за многу закони, нели? ОК.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Петок, 11 Мај 2012 11:51 ) Повеќе...
 

Корпоративен идентитет

Е-пошта Печати PDF

telcell_corpstyle

„Креирајте работи што самите привлекуваат клиенти, за да не мора да губите толку време на продажба“ 

Том Дорештејн,
дизајнер, Думбар Студио

  Кога последен пат некој ви има дадено фантастична бизнис картичка? Дали потоа сте ја превртувале одново и одново и сте ги запазувале деталите? Дали можеби истата сте ја коментирале со колегите или сте се пофалиле пред пријателите?

  Корпоративниот идентитет е продолжување на вашиот бренд и го вклучува се она што го соддржи вашето лого или вашите контакт информации. А тоа може да бидат:

 • визит картички
 • пликоа
 • меморандуми
 • мејлинг етикети
 • шаблони и потписи за пошта и е-пошта
 • факс-документи  
 • предлог шаблони
 • фактури
 • извештаи
 • промотивни елементи
  Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Што треба да се има на ум при изборот или создавањето на трговска марка?

Е-пошта Печати PDF

gdb-3„Добра трговска марка е онаа која е: соодветна, динамична, динстиктивна, лесно запаметлива и се разбира – уникатна!“

Примо Анџели,
дизајнер 

  Избирање или создавање на соодветна марка е критичен чекор, бидејќи тоа е важен елемент во маркетинг стратегијата на Вашиот бизнис.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Менторство: за млади и стари претприемачи

Е-пошта Печати PDF

mentoring

„Многу луѓе отишле подалеку отколку што се надевале, само затоa што некој друг ги охрабрил дека можат.
Непознат автор 

  Имате идеја – добро. Солиден почетен капитал може да направи голема разлика, но не е пресуден за успехот на еден почетен бизнис. Она што навистина може да им помогне на идните претприемачи, стари или млади е (неформален) ментор.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 2 од 5

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Основај Бизнис Основање Бизнис