Истражете го патот на вашиот успех

Новогодишни бизнис – желби за 2013г.

Е-пошта Печати PDF

1280-zen--innovation-Бизнисмените и претприемачите добро знаат дека оваа година беше кризна и тешка година за водење бизнис во Македонија. Но, исто така добро знаат дека за да се успее, понекогаш е потребно повеќе време, труд и дополнителна енергија од она што првично сме го предвиделе.

  2012 година беше економски тешка, како кај нас, така и на глобален план. Тековната година ја одбележаа многу неизвесности, несигурност, намалена побарувачка, послаба ликвиднсот и повеќе штедење...

  Идната година, како на секој бизнис, така и на светот му претстојат нови предизвици. Нови деловни случувања кои ќе носат позитивни и негативни промени.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Две парички и Аљаска може да ги спасат САД

Е-пошта Печати PDF

fiscal-cliff-16САД се наоѓаат пред голем предизвик наречен: буџетски дефицит. Имено, додека од двете најголеми партии (исто како и кај нас, нели) - републиканците и демократите меѓусебно се обвинуваат за неможноста да се постигне компромис околу дефицитит кој преминува илјада милијарди долари (да, тоа е оваа цифра: 1.000.000.000.000 $), сакаме јавно да ви кажеме да не се секирате - постои начин како да се надмине проблемот.  

  Американскиот Претседател Барак Обама, се повеќе е загрижен од неможноста да се најде политички компромис за прашањето како да се намали гигантскиот дефицит, кој се заканува да ги турне САД во т.н. „фискална бездна“, а остатокот од светот во уште една глобална рецесија. Проблемот е следен: САД имаат закон со кој не дозволуваат федералниот буџетски дефицит, односно задолжувањето на земјата да надмине илјада милијарди УСД. Ако тоа се случи, според актуелниот закон, автоматски ќе мора да се покачат сите давачки на обичните граѓани спрема федералниот буџет за значителна сума (се предвидува можно зголемување зa дури 40%).  

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Среда, 26 Декември 2012 12:34 ) Повеќе...
 

Каде живеат најпаметните деца?

Е-пошта Печати PDF


smart-kidАко не се случи некоја поголема миграција на населението во блиска иднина, националното образование за кое секоја земја во светот се залага да биде што поподготвено за следните еконосмки текови, ќе биде водечки столб на идните општествено-економски случувања.

  Неодамна, ’Националниот центар за статистика и образование’ на САД, излезе со официјална студија за напредокот остварен на нивниот национален образовен систем за изминатата година, во споредба со другите земји ширум светот.

  Иако многумина го критикуваат американскиот образовен систем, и фактот што неговата конкурентност неоспорно опаѓа во последните неколку години, се чини дека американските деца добро стојат со новното формално образнование.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Топ 18 професии за 2013 година

Е-пошта Печати PDF

Team ConsultationВо 2013 година најдобро ќе поминат програмерите (softer developers). Ова го покажува листата на најбараните професии.

Просечните плати на програмерите во светот бројат и повеќе од пет цифри, додека бројот на ново отворени работни места за оваа професија  од 2010 година порасна за околу 7%.

Во Америка, просечната годишна плата на програмер изнесува околу 90.530 долари, па прогнозите покажуваат дека бројот на луѓе кој што ќе се занимаваат со програмирање  до 2020 година ќе порасне за 30 проценти.

И кај нас е слична состојбата, поточно ИТ професии се барани, особено програмери, мрежни администратори и дизајнери. И во соседството е слична состојба. Во Србија, конкретно просечната бруто плата на програмер во септември оваа година изнесуваше околу 920 евра. Она што ги радува идните програмери е тоа дека се уште постои голема побарувачка за оваа професија.  

„Секоја година во нашата држава останува преку пет илјади слободни работни места во областа на информационите технологии. Колку е барана оваа професија покажува и фактот дека студентите кој што ја студираат оваа област, веќе во втора или пак трета година биваат регрутирани од страна на ИТ компаниите, бидејќи нема голем број на стручњаци.“, објаснува проф. Др. Валентин Кулето, декан на Високата школа за информациони технологии и основач на Средното училиште за информациони технологии.

На Форбсовата листа на најбарани професии се најдоа и сметководителите и ревизори, како и маркетинг истражувачи. Нивната просечната бруто плата е за околу една третина помала од оние кој што ги имаат програмерите.

Според Форбсовата листа, топ 18 професии за 2013 година се:

 • Програмери (softer developers), просечната бруто плата на годишен ниво изнесува 90,530 долари
 • Сметководители и ревизори, просечната бруто плата на годишен ниво изнесува 61.690 долари
 • Маркетинг експерти, просечната бруто плата на годишен ниво изнесува 60.570 долари
 • Аналитичар на информациони системи
 • Менаџер на човекови ресурси
 • Администратори на информациони системи
 • Продажни менаџери
 • Аналитичари за безбедност на информациони системи, веб дизајнери и дизајнери на информациони системи
 • Машински инженери
 • Индустриски инженери
 • Финансиски аналитичари
 • Специјалисти со однос со јавноста
 • Програмери
 • Менаџери за логистика
 • Администратори на бази на податоци
 • Event менаџери
 • Финансиски контролори
 • Лични финансиски советници

Извор:b92.net

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Најдобрите брендови во ’екс-ју’ републиките

Е-пошта Печати PDF

20110625 EUP506Неодамнешното испитуавње на брендовите на ниво на сите простори на поранешната југословенска република: Словенија, Хрватска, Србија, Македонија, БиХ, Црна Гора и Косово, најпознатиот бренд на пазарот кој го сочинуваат 22 милиони лица, се - „Милка“ чоколадите.

  Српската агенција „Валикон“ (Valicon) која е една од специјализираните водечки агенции за пазарно истражување во регионот, веќе 10 години последователно врши годишно рангирање на брендовите застапени на подрачјето на земјите кои произлегоа од некогашната заедничка држава.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 1 од 25

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.7949
61.1801
USD
52.3908
51.8695
GBP
69.1296
68.4417
CHF
52.8342
52.3085
SEK
6.2141
6.1523
NOK
6.3599
6.2966
JPY
0.4653
0.4606
DKK
8.3047
8.222
CAD
41.0516
40.6431
AUD
39.5311
39.1377
Превземено на 18.11.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис