Истражете го патот на вашиот успех

Интернет-маркетинг трендови на кои треба да обрнете внимание

Е-пошта Печати PDF

230_featureimage_1

„Брендот не е веќе она што вие ќе им кажете на клиентите дека тој претставува, туку тоа што ќе си кажат клиентите меѓу себе.“

Скот Дејвид Кук,
Center for Brand and Product Management

  Неспорно е дека маркетингот засекогаш го промени начинот на кој гледаме на работите, начинот на кој купуваме, но и начинот на кој продаваме. Интернет-маркетингот од друга страна, целосно го промени начинот на кој комуницираме со нашите клиенти и потенцијални клиенти.

  За да не заостанете во трендовите при оваа комуникација, во прилог ви доставуваме листа од 10 трендови кои светските интернет-маркетинг агенции ги посочуваат како важни:

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Барајќи работа пронашла идеја за сопствен бизнис

Е-пошта Печати PDF

Tvornica_Snova-A.Majstorovic

„Ако имате добра идеја за бизнис, тогаш го имате и главното средство за основање на бизнис.“  

Харви С. Фајрстоне
основач на „Firestone Tire & Rubber Company“

  Идеите за креирање сопствен бизнис понекогаш доаѓаат на неконвенционални начини, од неочекувани луѓе и на најразлични места.

  Андријана Мајсторовиќ ја имала својата магистерска диплома по Политикологија кога тргнала во потрага по соодветно вработување. Пребарувајќи ги огласите за работа, сосема случајно открила еден семинар на тема „Мојот прв милион“, на кој меѓу останатото, се зборувало и за креативните идеи за основање бизнис. Имајќи ја во предвид предходната пасија на Андријана кон пишувањето, наеднаш „засветела сијаличката“.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Тетово е во градежно лудило, го шие и Скопје

Е-пошта Печати PDF
Tetovo_city
„До 2013 година Полог ќе биде современ регион со развиена инфраструктура, и создадени партнерски односи за брз и оддржлив развој во кој се негуваат мултикултурните вредности и природните богатства на Шар Планина.“

Од Визијата за развој на Полошкиот регион

  Верувале или не три општини од Полог го „шијат" Скопје со неговите 9 урбани општини. Во Полог лани се изградени станови со нето површина од 139.658 квадрати, а во целиот скопски регион (17 општини) вкупно 133.170

  Пукна како балон митот дека Скопје е во градежен бум, дека Скопје е најпосакувана дестинација за купување нови станови во земјава. Во Тетово лани се изградени речиси двојно повеќе станови одошто се изградени во скопската општина „Карпош" која пак убедливо води според новоградбите во споредба со сите други скопски општини. По новоизградена корисна површина во кваратни метри скопскиот лидер „Карпош" го „шијат" и Гостивар и Струга и Охрид, покажуваат официјалните статистички податоци.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Кина vs. капитализмот

Е-пошта Печати PDF
China-chinese-yuan
„Кина е еден заспан џин. Оставете го џинот да спие, затоа што кога ќе се разбуди, ќе го потресе целиот свет!“

Наполеон Бонапарта,
француски политички и воен лидер од 19-от век

  Значењето на Кина во светските глобални текови, игра се поголема и подинамична улога. Не само што светската економска сила е во ’сопствен елемент на експанзија’ ширејќи ги своите економски интереси кон сите меридијани подеднакво, туку економската политика е заснована на ’одлични резултати’ во сите економски сфери подеднакво - од евтини производи за широка потрошувачка, до компликуваните финансиски продукти наменети за ’сериозните играчи’.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Книговодство

Е-пошта Печати PDF

bookkeeping

„Книговодителите се како вештерските-доктори во модерно време. Секогаш спремни да се нафатат на било каква магија, само да ви удоволат.“

Сер чарлс Е. Харман,
британски судија 

  Книговодствените услуги се дефинитивно едни од најважните, ако не и најважната услуга за малите и микро бизниси. Книговодството е работа која, освен ако сами не водите книговодствено биро, можат на крајот да ви направат големи добивки или загуби по бизнисот.

  Кога отвораме некој нов бизнис, на почетокот секако потребен ни е книговодител. Но, како да избереме добар книговодител за сопствената компанија?

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 4 од 25

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.7912
61.1764
USD
52.548
52.0252
GBP
69.3115
68.6219
CHF
53.7128
53.1784
SEK
6.4491
6.385
NOK
6.6257
6.5598
JPY
0.4683
0.4637
DKK
8.3009
8.2183
CAD
41.9179
41.5008
AUD
41.2106
40.8006
Превземено на 18.10.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис