Истражете го патот на вашиот успех

Слоган за паметење

Е-пошта Печати PDF

johnnie_walker

„Американец по раѓање, бунтовник по избор.“

слоган на Харли Дејвидсон

  Почнувате. Имате сопствен бизнис. Имате и производ или услуга кои ги нудите. Сакате што повеќе луѓе да слушнат за вас и вашиот бизнис. Освен самиот продукт и неговото пакување, ако сакате добро да се изрекламирате потребен ви е и ефективен слоган. Слоган кој ќе ја одразува суштината на она што го работите и ќе ве издвои од конкурентите.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Упорностa како карактеристика на секој претприемач

Е-пошта Печати PDF

funny-dog-pictures-this-dog-is-persistentУпорноста е една од најбитните карактеристики за секој претприемач, особено за млади претприемачи. Големите успеси се резервирани за оние кои се упорни, без разлика да ли се работи за бизнис или некоја друга работа. Да секој пат ги има своите пречки, но тоа не значи дека треба да застанеме пред секоја од нив. Во овој текст ќе ви ги прикажеме вистинските приказни на денес веќе култни претприемачи.

Milton Hersey е познат како крал на чоколадната индустрија. Но неговиот пат кон оваа титула не беше лесен. Имено, овој човек немаше завршено ниту 4 разреди на основно училиште, но имаше упорност, страст и визија. Започна со производство на бонбони и за таа намена отвори не една веќе три компании – една лоцирана во Њу Јорк, втората во Филаделфија и третата фабрика во Чикаго. Но за жал ниту една од нив не беше успешна.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Дефинирајте ги целите за бизнис-планот

Е-пошта Печати PDF

plan-cbo

Сите имаме план – се додека не не треснат в лице!“

Мајк Тајсон,
поранешен светски шампион во бокс

 

  Затворете ги очите. Замислете дека веќе пет години сте сопственик на мал бизнис...

  Каде сакате да бидете? Дали сакате да бидете сопственик на мал бизнис, кој воопшто не се развил за тие пет години или сте сопственик на фирма која секојдневно се развивала? Дали е тоа што го замисливте на почетокот и дали ги исполнивте сите свои замисли? Дали можело да биде поинаку?

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

10 заповеди на малиот бизнис

Е-пошта Печати PDF
Charlton-heston-moses„Бог му се јавува на Мојсеј на планината
12 И Господ му рече на Мојсеј: „Качи се кај Мене на планината и остани тука; ќе ти дадам камени плочи со закон и заповеди, што ги напишав за да им бидат закон."

Втора книга Мојсеева (излез)

  1. Прецизна дефиниција на стратешкиот развој на бизнисот – или поедноставно мисија и визија на бизнисот
  2. Константно развивање на лојалноста кај вработените
  3. Мотивирање на вработените
  4. Континуирано усовршување на вработените
  5. Создавање на јаки врски помеѓу продавачите, купувачите и советниците
  6. Креирање на лесно прилагодливи бизнис решенија
  7. Континуирано иновирање на производите како и континуирано подобрување на квалитетот на истите
  8. Долгорочно гледано, квалитетот е секогаш побитен од самата цена
  9. Бизнисот секогаш треба да тежи да стани “Low cost” бизнис

10.  Константен раст, кои што нема да ја загрози стабилноста и профитабилноста, но во исто време да не се дозволи влегувањето во стапица кој што се нарекува „непроменливост„

Ваков начин на стопанисување, резултира со профитабилно работење на секој бизнис

АМИН!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 26 Јули 2012 11:25 )
 

Сезонски попуст

Е-пошта Печати PDF

bgtaxi-014

„Поспутот е цената која ја плаќаме за да купиме побрзо.“
непознат автор

  Сезонските попусти се еден од позастапените алатки на продажната стратегија, која има за цел да ги охрабри купувачите во купување на одредени производи или услуги, притоа давајќи им одредени бенефиции како намалувања или награди.

  Најчесто употребувани од бизнисите кои се бават со малопродажба, сезонските попусти или сезонските намаленија посебно се користат во услови кога регуларната продажба е намалена, или во период во кој следат позначајни празници, настани или случувања кои одбележуваат посебно расположение помеѓу купувачите.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 5 од 25

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8025
61.1875
USD
52.3484
51.8275
GBP
70.0311
69.3343
CHF
52.963
52.436
SEK
6.2061
6.1444
NOK
6.3175
6.2546
JPY
0.4666
0.462
DKK
8.302
8.2194
CAD
41.0103
40.6022
AUD
40.1784
39.7787
Превземено на 18.12.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис