Истражете го патот на вашиот успех

Групен попуст – да се даде или не?!

Е-пошта Печати PDF

Groupon

„За жената, заљубениот човек е како тазе купон – време е да се кешира!“

Мае Вест,
поранешна актерка и секс симбол 

  Во изминатите неколку години, светот виде еден огромен раст на веб-страни кои овозможуваат групни попусти.

  Сепак изминатиот период,  Groupon – кој мора да се согласиме дека е несомнено еден од лидерите во оваа индустрија, на глобално ниво објави разочарувачки финансиски резултати и промени во финансиите помеѓу она што од ендна страна трговеците го бараат, и тоа што од друга страна Groupon го нуди.

  Кога се врши проценка на некоја нова технологија или услуга, од суштинско значење да се разбере не само што ги привлекува клиентите кон одредена понуда, но исто така треба да се разберат причините зошто тие би се одлучиле кон купување, како и самиот факт, што ќе произлезе како резултат на долгорочна корисничкото однесување од постапката за купување.

  Компанијата User Insight неодамна спровела истражување со кое ги идентификувале различните видови на клиенти кои ги користеле Grupon-попустите. Со разбирање на овие ’типови’ на клиенти и нивните главни мотиви, секоја компанија одделно може да ја идентификува крајната вредност на овие т.н. ’групни договори за попуст’, и што тие би можеле да му донесат на вашиот бизнис на подолг рок.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Најважните ’состојки’ на еден почетен бизнис

Е-пошта Печати PDF

ingredients_b

Секогаш ја правиме истата грешка: планираме премногу, а мислиме премалку!“

Џозеф Шумпетер,
австриски економист –
зачетник на концептот за  т.н. ’креативна пропаст’

  Добрите бизнис-планови се повеќе се засновани на посилни работи од самата ’визија’ на претприемачите. Во поново време, само идејата за бизнис – која до сега беше клучна, и се чини пренагласена компонента од која поаѓаше целиот процес на планирање е веќе застарен процес...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Дигитален маркетинг – веќе е тука?!

Е-пошта Печати PDF

digital-business

„Ние треба да престанеме да ги прекинуваме луѓето во нивниот интерес, и треба да се потрудиме да станеме нивен интерес!“

Крег Дејвис,
J. Walter Thomson
– 4-та најголема светска адвертајзинг агенција

  Интернетот потполно го промени светот...

 На подобро или полошо, тоа остануваме да го каже историјата или некои идни генерации. Но дефинитивно, интернетот влијае на се повеќе аспекти на човековиот живот, а посебно на начините на водење бизнис, и посебно на маркетиг-пристапот на бизнисите.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Започни едноставно…само започни!

Е-пошта Печати PDF

the_ls_loop-300x255“If you’re good at something, never do it for free.”

The Joker, The Dark Knight

Размислуваш да започнеш бизнис. Во ред е да сакаш Научна фантастика. Јас обожавам. Како и да е, кога зборуваме за започнување бизнис во ред е да оставиме ‘Rocket Science’ на страна и да започнеш сосема едноставно. Тоа е филозофијата зад ‘The Lean startup’.

Домашна задача

Не ти треба 30 страни бизнис план за почеток. Доволно е да започнеш со едноставно зацртување на идејата користејќи Бизнис Модел Канвас,  темплејт кој помага да се организира размислувањето околу бизнис на јасен и конструктивен начин.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Бизнис лекција: Работење за некој друг или работење со некој друг?

Е-пошта Печати PDF

fools2-570x300Што повеќе читам и слушам за менаџментот во нашите компании, тоа се повеќе гледам големи парадокси. Особено кај младите, кои што имат прочитано многу книги за менаџмент и лидерство. Исто така, проблем се и вестите кои се повеќе зборуваат за тоа „како се работи во ЕУ„, „на западот е тоа така регулирано„.... И тоа е она што прави проблем за секој член во нашата бизнис равенка.

I Чин: Вработените го сакаат својот дел?

Џабе напредни курсеви, кога не се познаваат основните, фундаменталните работи. Еве пример. Пред некое време дебатирав со мојот колега и пријател за односот помеѓу вработените и работодавачите. Дискусијата почна околу тоа кои се обврските на вработените а кои се обврски на бизнисмените. Тука е според мене се јасно – обврската на бизнисменот е да според договорот со вработениот, ги обезбеди потребните услови за работење, да ги почитува законите и прописите и најважно од се на време да ја исплатува договорената плата. Обврските на вработените исто така се јасни – да работи договорено работно време, договорените работи да ги работи на квалитетен начин...итн. Тоа нели, не е спорно?

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 31 Мај 2012 10:42 ) Повеќе...
 
Страница 7 од 25

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8025
61.1875
USD
52.3484
51.8275
GBP
70.0311
69.3343
CHF
52.963
52.436
SEK
6.2061
6.1444
NOK
6.3175
6.2546
JPY
0.4666
0.462
DKK
8.302
8.2194
CAD
41.0103
40.6022
AUD
40.1784
39.7787
Превземено на 18.12.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис