Истражете го патот на вашиот успех

’Место за мечтаење’ пред бизнис-план

Е-пошта Печати PDF

best-business-plan-panoramicУспехот е само прашање на среќа... само прашајте некој што неуспеал! “

Ерл Вилсон,
комичар-колумнист 

  Бизнис-планот што пробува најдетално да ги опише сите работи што требаат да се случат во иднина, едноставно е осуден на пропаст уште пред да го испечатите од својот компјутер!

  Сте се запрашале ли некогаш зошто скоро 75% од бизнис-плановите не успеваат да ја доловат вистинската слика за иднината на бизнисот за кој се пишувани? И подоцна фаќаат прашина таму некаде на некоја полица без да бидат преразгледани и ревидирани? А претприемачите кои ги изработиле се борат да го оддржат бизнисот во живот?

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Раст на бизнисот преку помал буџет?!

Е-пошта Печати PDF

dane„Малиот буџет е скроз непријатен!“

Лукас Хас,
актер

  Не мора да сте ’финансиски јаки’ за да му кажете на светот дека постоите, и дека вашиот бизнис е спремен за своите нови клиенти. Потребно е само да сте малку креативни...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Анализирање и градење на тим

Е-пошта Печати PDF

team-building

„Никој од нас не е попаметен од сите нас заедно!“

Кен Бланчард,
менаџмент експерт

  Анализирање и градење на тим (team-building, на анг.) е филозофија на јакнење на капацитетите на тимот како една огранизација. Градењето на тимот или популарно наречениот ’тим-билдинг’, во бизнисот најчесто се користи со цел да ги подобри и зајакне личните и компаниските цели, да поттикне личен и тимски развој, да ја подобри комуникацијата и да ги раздвижи лидерските карактеристики помеѓу учесниците.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Кога е вистинскиот момент да го започнеш сопствениот бизнис?

Е-пошта Печати PDF

cross-roadsУште една крстосница во твојот живот. Да ли да продолжиш да работиш во некоја фирма, каде се и сешто те нервира или да го започнеш сопствениот бизнис? Најголемата предност на сопствениот бизнис е во тоа дека ќе работиш нешто што од секогаш си го сакал. Од друга страна, најголемите пречки во започнување на сопствениот бизнис се стравот и неизвесноста.

Денес немаме толку класични занаети како на пример пред околу 20 години, но имаме нови – модерни занаетчии. Така на пример имаме web дизајнери, web програмери, програмери, аниматори, пишување на текстови, преведување...итн.  Постои голем број на ваков вид на модерни занаетчии кои покрај тоа што работат во некоја компанија, поседуваат сопствена работилница. И тогаш настанува клучниот момент: приходите кои што ги заработуваш во компанијата каде што работиш за некој друг се исти како и приходите кои што ги заработуваш во својата работилница.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Facebook Timeline – за маркетинг цели

Е-пошта Печати PDF

fb_4bСега е посликовито...“

Сем Лесин,
продукт-менаџер во Фејсбук
– за новиот Facebook Timeline

  Новиот дизајн на социјалната мрежа Фејсбук, наречен: ’тајмлајн’ (Facebook Timeline) веќе создава нови начини на ’учење и осознавање’ помеѓу компаниите/брендовите кои го користат од една, и нивната публика од друга страна.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 9 од 25

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.7912
61.1764
USD
52.548
52.0252
GBP
69.3115
68.6219
CHF
53.7128
53.1784
SEK
6.4491
6.385
NOK
6.6257
6.5598
JPY
0.4683
0.4637
DKK
8.3009
8.2183
CAD
41.9179
41.5008
AUD
41.2106
40.8006
Превземено на 18.10.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис