Weblinks

Бизнис лекција: Работење за некој друг или работење со некој друг?

Е-пошта Печати PDF

fools2-570x300Што повеќе читам и слушам за менаџментот во нашите компании, тоа се повеќе гледам големи парадокси. Особено кај младите, кои што имат прочитано многу книги за менаџмент и лидерство. Исто така, проблем се и вестите кои се повеќе зборуваат за тоа „како се работи во ЕУ„, „на западот е тоа така регулирано„.... И тоа е она што прави проблем за секој член во нашата бизнис равенка.

I Чин: Вработените го сакаат својот дел?

Џабе напредни курсеви, кога не се познаваат основните, фундаменталните работи. Еве пример. Пред некое време дебатирав со мојот колега и пријател за односот помеѓу вработените и работодавачите. Дискусијата почна околу тоа кои се обврските на вработените а кои се обврски на бизнисмените. Тука е според мене се јасно – обврската на бизнисменот е да според договорот со вработениот, ги обезбеди потребните услови за работење, да ги почитува законите и прописите и најважно од се на време да ја исплатува договорената плата. Обврските на вработените исто така се јасни – да работи договорено работно време, договорените работи да ги работи на квалитетен начин...итн. Тоа нели, не е спорно?

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 31 Мај 2012 10:42 ) Повеќе...
 

Пет стапици при започнување на бизнис (кои можеш да ги избегнеш)

Е-пошта Печати PDF

SANПет стапици кои можеш да ги избегнеш при започнување на бизнис

1.Нож од швајцарска армија

Една од најсвојствените претприемнички грешки е обидот да понудиш решение кое нуди многу функционалности и услуги со цел да ги реши сите проблеми на белиот свет. Иако звучи логично дека со додавање на повеќе состојки ја зголемуваме веројатноста за успех – реалноста покажува дека тоа може да биде контрапродуктивно.  Стремежот за додавање нови функционалности и цела палета на разнобојни понуди од почеток со цел да се воодушеват купувачите резултира во често збунети купувачи. Instagram не се обиде да биде сите работи за сите луѓе. Наместо тоа понуди една работа и ја направи таа [проклето] добро.  Twitter – едноставност која овозможи да порасне и да го освои светот. Во запомни започни едноставно и многу јасно – што е едно нешто што го нудиш подобро од било кој друг на светот.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Како Вашиот почетен бизнис да ја преживее првата година

Е-пошта Печати PDF

business-start-upПрвата година како претприемач може да биде застрашувачка. Еве како вие може да ја направите помалку страшна. Точно е дека првата година е навистина страшна. Има два аспекта од стравот кој постои во текот на првата година. Прв е стравот од неуспехот. Што ако вие на сите им кажавте дека започнувате со бизнис, потоа не успеете па се чувствувате глупаво многу години подоцна. Другиот страв е од финансиска природа. Што ако ги потрошите парите и потоа треба да работите во Мекдоналдс?

Како и да е  првата година од почетните бизниси е навистина психолошки тешка. Еве начини како да ги намалите грижите и да се фокусирате на вистинските обврски, како што е градење на компанија од почеток.

Изберете ја Вашата локација многу внимателно

Вие не морате да се наоѓате во Силиконската долина за да започнете компанија. Всушност, тоа може да е најлошо место за вас. Тоа е затоа што тука има голема мрежа на луѓе кои може да ги вработите или може да ве најдат. Проблемот е што на Вас не ви треба ниедна од овие работи  за да започнете компанија. На вас ви е потребно време и место за да сфатите што всушност прави и каде оди вашата компанија. За да го добиете потребното време, на вас ви се потребни пари. Затоа треба да најдете некое место кои ќе ви овозможи намалување на трошоците за вие да престанете непотребно да трошите пари.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 24 Мај 2012 18:39 ) Повеќе...
 

Која е вашата предност на пазарот?

Е-пошта Печати PDF

inhouse-competitive-advantage

Само ’добро’ никогаш не е деоволно добро. Поставете ги стандардите толку високо, што дури и мааните да бидат сметани за одлични маани.“

Деби Филдс,
готвачка - претприемач

  Што е тоа што ве дефинира вас како компанија на пазарот?

  Во модерната економија, предноста пред конкурентите или т.н. ’компетитивна предност’ е она што вие како компанија го нудите, што е единствено и уникатно, и ве разликува од вашите конкуренти.  Добро...

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Кога е вистинскиот момент да го започнеш сопствениот бизнис?

Е-пошта Печати PDF

cross-roadsУште една крстосница во твојот живот. Да ли да продолжиш да работиш во некоја фирма, каде се и сешто те нервира или да го започнеш сопствениот бизнис? Најголемата предност на сопствениот бизнис е во тоа дека ќе работиш нешто што од секогаш си го сакал. Од друга страна, најголемите пречки во започнување на сопствениот бизнис се стравот и неизвесноста.

Денес немаме толку класични занаети како на пример пред околу 20 години, но имаме нови – модерни занаетчии. Така на пример имаме web дизајнери, web програмери, програмери, аниматори, пишување на текстови, преведување...итн.  Постои голем број на ваков вид на модерни занаетчии кои покрај тоа што работат во некоја компанија, поседуваат сопствена работилница. И тогаш настанува клучниот момент: приходите кои што ги заработуваш во компанијата каде што работиш за некој друг се исти како и приходите кои што ги заработуваш во својата работилница.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 4 од 9

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.7949
61.1801
USD
52.3908
51.8695
GBP
69.1296
68.4417
CHF
52.8342
52.3085
SEK
6.2141
6.1523
NOK
6.3599
6.2966
JPY
0.4653
0.4606
DKK
8.3047
8.222
CAD
41.0516
40.6431
AUD
39.5311
39.1377
Превземено на 18.11.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис Бизнис Планирање