Weblinks

5 чекори кон првиот извоз

Е-пошта Печати PDF
made_in_macedonia„Живата вистина за земјите во развој е тоа дека ако се отсечат од светот, ќе се одсечат од светскиот прогрес и напредната технологија. Нема да можете да купувате од светот, затоа што нема да можете да извезувате во остатокот од него. Ние сите сме дел од светскиот систем!"

Џефри Сачс,
Угледен американски професор по економија

  Микро и малите бизниси се моторот на економијата! Иако се сметаат за мали по број на вработени или по вкупниот годишен приход, малите бизниси можат, и тоа како да работаат успешно- извезувајќи!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Името си е име

Е-пошта Печати PDF

iVarqБог е мојот бизнис. Името на Бога е мојата марка. Вистинскиот Гуру ме благослови со ова!“

Гуру Гобид Синг,
индијски гуру од 17-тиот век

  За многу птерприемачи изборот на име на бизнисот претставува доста тешка задача. Не затоа што бара голем труд, туку затоа што многу работи зависат од името на бизнисот. На крајот на краиштата, тоа ќе биде името под кое сите ќе ве препознаваат и од кое ќе треба да изградите сопствен бренд, и најважно – тоа е тоа по што клиентите ќе ве запоменат... или не!  

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 05 Мај 2011 15:30 ) Повеќе...
 

Бизнис идеја – како вашата идеја да еволуира?

Е-пошта Печати PDF

elephant

 

„На светот не постои ништо помоќно од идеја чие што време е тукушто дојдено!“ 

Виктор Иго,

 писател, сестран уметник и политички активист

   За да почнете со бизнис, најпрвин треба да имате некоја идеја - што сакате да работите?

   Најдобар начин да имате добра идеја, е да имате многу идеи!

   Бизнис идејата е почетокот на вашето планирање. Од неа доаѓаат сите натамошни размислувања за тоа како од таа идеја можат да се направат пари. Некој ќе рече дека денес во светот се е веќе измислено и нема што друго да се измисли. Некој друг пак ќе рече дека неговата идеја е оригинална и не ја кажува никому за да не му ја преземат. И двете страни се во право...и не се!
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Сабота, 04 Декември 2010 12:56 ) Повеќе...
 

Основни видови на бизнис-планирање

Е-пошта Печати PDF

business-metrics

 

„Погледнете во било која голема бизнис корпорација, мислам на било која од најголемите, сите тие започнале само со човек со идеја... и добар план.“

Ирвин Робинс, претприемач

 

  Водењето, и посебно основањето на сопствен бизнис не е воопшто лесна задача. Оваа активност бара поприлично доста вложувања на труд, време и енергија во самиот почеток од работењето, со цел што поуспешно да се пребродат почетните потешкотии  при основањето на сопствен бизнис. Времето што ќе го поминете во добра подготовка и планирање на сопствените акции на почетокот, може во голема мерка да ви ги подобри почетните позиции на самиот старт од работењето на вашиот бизнис. Впрочем, добрите претприемачи и менаџери се разликуваат од оние просечните по своите способности, покрај другото, и добро да ги испланираат и искоординираат зацртаните активности.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Сабота, 04 Декември 2010 12:57 ) Повеќе...
 
Страница 9 од 9

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис Бизнис Планирање