Финансиски План

Две парички и Аљаска може да ги спасат САД

Е-пошта Печати PDF

fiscal-cliff-16САД се наоѓаат пред голем предизвик наречен: буџетски дефицит. Имено, додека од двете најголеми партии (исто како и кај нас, нели) - републиканците и демократите меѓусебно се обвинуваат за неможноста да се постигне компромис околу дефицитит кој преминува илјада милијарди долари (да, тоа е оваа цифра: 1.000.000.000.000 $), сакаме јавно да ви кажеме да не се секирате - постои начин како да се надмине проблемот.  

  Американскиот Претседател Барак Обама, се повеќе е загрижен од неможноста да се најде политички компромис за прашањето како да се намали гигантскиот дефицит, кој се заканува да ги турне САД во т.н. „фискална бездна“, а остатокот од светот во уште една глобална рецесија. Проблемот е следен: САД имаат закон со кој не дозволуваат федералниот буџетски дефицит, односно задолжувањето на земјата да надмине илјада милијарди УСД. Ако тоа се случи, според актуелниот закон, автоматски ќе мора да се покачат сите давачки на обичните граѓани спрема федералниот буџет за значителна сума (се предвидува можно зголемување зa дури 40%).  

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Среда, 26 Декември 2012 12:34 ) Повеќе...
 

„Фонд за иновации“ ќе го потпомага претприемништвото

Е-пошта Печати PDF

ss 1Фонд за иновации и технолошки развој, кој ќе доделува грантови, заеми и пари за техничка помош, ќе биде основан в година - е најновиот проект на Владата на Македонија.

  Владата уште отсега ги повикува компаниите, но и заинтересираните лица, студенти и научници да почнат со подготовка на проекти и планови за развој на бизнисите. Фондот ќе овозможува многу опции и инструменти, и тој ќе биде од голема корист за економскиот развој- нагласи потпаролот на Владата - Александар Ѓорѓиев.

  Целта на Фондот, ќе биде поттикнување и финансирање на иновациите и поддршка на бизнис секторот, а ќе се развива во две фази.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Што се случува со „Топлификација“ и струјата?

Е-пошта Печати PDF

  2010021720565956Вчера „Макпетрол" најави дека од денеска ќе ја запре испораката на гас и на мазут кон "Производство на топлина", фирма ќерка на "Топлификација", поради долг од 105 милиони денари, или приближно 1,7 милиони евра. "Производство на топлина" е една од носителите на лиценцата за производство на топлинска енергија и, како дел од "Топлификација", со неа управува групацијата кон која и припаѓа и комбинираната централа "ТЕ-ТО" во Скопје.

 "За можните последици врз снабдувањето на граѓаните и на стопанските субјекти со топлинска енергија, „Макпетрол“ нема да сноси никаква одговорност, бидејќи потегот е изнуден заради заштита на интересите на акционерите на „Макпетрол" - стоеше во вчерашното соопштение на „Макпетрол".

  Доцна синоќа, Владата соопшти дека по нивното експресно реагирање и посредување во спорот, истиот ќе биде решен: "Информираме дека со посредство на Владата е надминат предизвикот меѓу приватните компании во врска со снабдувањето на граѓаните и субјектите со топлинска енергија, и граѓаните и субјектите ќе бидат снабдувани со топлинска енергија", стои во соопштението на Владата.

  Во меѓувреме, ниту „Топлификација“, ниту „Макпетрол“, ниту Владата не кажуваат како е решен вчерашниот спор меѓу двете компании и дали трајно е решен проблемот, кој многу лесно може да ги остави жителите на Скопје без парно греење. Владата вчера само за час и половина по најавата на Макпетрол дека ќе го стопира гасот за Топлификација експресно го реши спорот, но не кажа како е направено тоа.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Мерки за штедење: европските синдикати штрајкуваат, македонските поднесуваат иницијативи

Е-пошта Печати PDF

2012_14nov_2

Милиони работници во дури 120 градови во Европа денес ќе протестираат против мерките за штедење. 14-ти ноември е наречен Ден за акција и солидарност.

  На повик на „Конфедерацијата на европските синдикати“, протести организираат околу 40 синдикати во 23 земји. Слоганот на конфедерецијата е "For Jobs and Solidarity in Europe. No to Austerity“. (За вработување и солидарност во Европа. ’Не’ за штедењето!)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Книговодство

Е-пошта Печати PDF

bookkeeping

„Книговодителите се како вештерските-доктори во модерно време. Секогаш спремни да се нафатат на било каква магија, само да ви удоволат.“

Сер чарлс Е. Харман,
британски судија 

  Книговодствените услуги се дефинитивно едни од најважните, ако не и најважната услуга за малите и микро бизниси. Книговодството е работа која, освен ако сами не водите книговодствено биро, можат на крајот да ви направат големи добивки или загуби по бизнисот.

  Кога отвораме некој нов бизнис, на почетокот секако потребен ни е книговодител. Но, како да избереме добар книговодител за сопствената компанија?

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 1 од 7

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.7949
61.1801
USD
52.3908
51.8695
GBP
69.1296
68.4417
CHF
52.8342
52.3085
SEK
6.2141
6.1523
NOK
6.3599
6.2966
JPY
0.4653
0.4606
DKK
8.3047
8.222
CAD
41.0516
40.6431
AUD
39.5311
39.1377
Превземено на 18.11.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис Финансиски План