Маркетинг Истражување

Колку да наплатам за услугата?

Е-пошта Печати PDF

sservice„Со 60%-на профитна маржа, дури и да потрошиме 10 милиони на промоции и развој, сигурно ќе заработиме околу 8 милиони чист профит!“

Мартин Рејнолдс,

Потпретеседател во Гатнер

  При започнувањето бизнис, голем број на претприемачи ја имаат токму оваа дилема: Колку да наплатам за моите услуги?

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Препознајте го однесувањето на потрошувачите

Е-пошта Печати PDF

Op_3-2„На луѓето не им е гајле колку знаете, се додека не дознаат колку всушност вие се грижите за нив и нивните проблеми! “

Роберт Кавет,
Основач на NCA

 

  Дали знаете како вашите клиенти размислуваат? Што ги мотивира да купуваат? Како ги носат своите одлуки?
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 09 Јуни 2011 12:01 ) Повеќе...
 

Да, пакувањето продава

Е-пошта Печати PDF

absolut-colours_qApple има едно начело: ние не правиме добар дизајн, ние правиме одличен дизајн! А одличниот дизајн на производот секогаш почнува однадвор – навнатре!“

Дејвид Кереј,
дизајнер - Apple Inc.

  Да, пакувањето сеуште продава...

  Доколку сте производител на производи за широка потрошувачка, и својот продукт го пласирате директно на рафтовите на помалите или поголеми маркети, тогаш вие сигурно знаете дека пакувањето на производот е клучно за вашиот деловен успех на пазарот.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Facebook фан-страна: поврзување со клиентите

Е-пошта Печати PDF
Make-Great-Facebook-Fan-Page1„Тие се многу организирани. Го најавуваат своето доаѓање, кажуваат во кој град ќе присуствуваат, во колку часот, на која улица ќе се... и луѓето се појавуваат таму. Како дознаваат? Ги добиваат информациите директно од социјалните мрежи. "

  Скот Балдоуф, CS Monitor

  Што е целта на една Facebook фан-страна? Покрај класичното информирање на вашата целна група дека постоите и запознавањето со најновите вести поврзани со вас, Facebook фан-страните имаат и една поспецифична и поширока цел: можноста директно да се да се поврзете со клиентите.


  Малите бизнси ова го знаат најдобро, а поголемите веќе ги увидоа предностите на овој тип директен on-line маркетинг и превземаат акција во таа насока.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Како да го одредите вашиот целен пазар?

Е-пошта Печати PDF

target_m

„Шансите да ја погодите целта драматично се зголемуваат ако нишаните во неа!“

Малачи Панкоуст, менаџмент консултант

   Пазарот како целина е она место или оној пазарен простор каде што вашата компанија има начини и можности на делување. Освен вашата компанија, на секој поразвиен и слободен пазар делуваат не само вашите директни конкуренти и странските понудувачи, туку и т.н. „супститутарни“ производители или услужувачи (супститут на путерот е маргаринот, на очилата се контактните леќи и сл.) кои природно, сакаат да земат дел од колачот наречен пазар.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Сабота, 04 Декември 2010 12:58 ) Повеќе...
 
Страница 5 од 6

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 24.09.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис Маркетинг Истражување