Mаркетинг трендови за 2013г.

Е-пошта Печати PDF

Ideas for Social Media 2013-500x280Ако не знаеш каде одиш, никогаш нема да стигнеш таму.“ 

Јоги Бера,
легендарен безбол играч и тренер

  Во 2012г. светот на маркетингот претрпе многу промени. Го видовме подемот на „Пинтерест“, неколку големи спојувања и превеземања на компании, неколку агресивни стратегиски ’рекламни-војни’, па неколку правни битки помѓу „Епл“ и „Самсунг“, и гледавме како „Фејсбук“ го достигнува својот милијардити корисник... и секако видовме како еден релативно анонимен јужнокорејски пеач достигнува светска слава преку „Јутуб“.

  Но, што не очекува наредната година? Тоа никој не може со сигурност да го знае... (освен маите, кои сигурно биле експерти за маркетинг), ама постојат одредени трендови кои го диктираат темпото.

  Еве 20 од нив, што можат да ја одбележат 2013:

 

#1 Кампањите не се веќе ’in’, реалниот маркетинг е

#2 Маркетингот повеќе дефинитивно не е задача на само едно одделение, туку на цела компанија

#3 Запознај го муштеријата... ама навистина запознај го

#4 Маркетингот станува се поголема ставка која генерира приходи. Не веруваш – ок, види ги најдобрите

#5 Социјалните медиуми стануваат се поинтегрирани

#6 Мобилен маркетинг – биди во тек

#7 Добрите содржини го дополнуваат ’SEO’-то

#8 Компаниите се повеќе ангажираат комплетни маркетинг експерти

#9 Големите статистички податоци стануваат поголеми, но и поразбирливи

#10 Маркетинг експертите се повеќе се ’вртат’ кон социјалните содржини

#11 Маркетингот треба да ’зборува’ како човек

#12 Е-поштата и натаму живее

#13 Автоматскиот маркетинг пополека изумира

#14 Технологијата евелуира, маркетингот треба да го следи

#15 Креативните и иновативни соддржини привлекуваат внимание

#16 Растат иницијативите за поттикнување на публиката

#17 Маркетингот станува ’игрив’ преку разните ’online’ и ’offline’ игрици

#18 Сликите навистина вредат 1.000 зборови

#19 Креирањето на лично позитивно искуство станува ’света работа’

#20 Масовниот маркетинг не носи резултати

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 24.09.2017

You are here: Почетна Планирај бизнис Маркетинг Истражување Mаркетинг трендови за 2013г.