Дајте му на вашиот бизнис одржливост и зрелост

Mаркетинг

Е-пошта Печати PDF

Работење без маркетинг е исто како и да и намигнуваш на девојката во темница – ти знаеш што работиш, ама таа тоа  не го знаe.

Вие отпочнавте сопствен бизнис, работите, правите производ или давате услуга ама за кој? Сигурно не за свои потреби, оти ако работите бизнис тоа значи да работите за други, работите за да ги задоволите потребите на купувачите. Со задоволувањето на потребите на потрушувачите вие остварувате приход. Уште Адам Смит* рече :„...потрошувачот е средишна точка, око кого се движат сите деловни активности на пазарот, па според тоа треба да се задоволат неговите потреби и желби„. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 31 Март 2011 20:11 ) Повеќе...
 

7 совети за избор на нов кадар

Е-пошта Печати PDF

hfjlfjhv

 

Неодамна, бев запрашан дали ќе го отпуштам вработениот чија што грешка ја чинеше компанијата 600.000$. Не – одговорив, јас тукушто потрошив 600.000$ на негова обука! Зошто би сакал некој друг да го добие ова негово искуство?“

Томас Џон Ватсон, поранешен претседател на ИБМ

Селектирањето на идеалниот кандидат за работа не секогаш е лесна задача за еден бизнис. Во некои случаи, пазарот на труд е преполн со кандидати кои поседуваат вештини, знаења и способности за извршување на конкретни задачи и задолженијата кои на Вашата компанија и се толку потребни. Во некои пак, на пазарот не постојат или пак се многу ретки кандидатите преку кои ги барате способностите кои што Ви се најпотребни.  Сепак, кога динамиката на работа налага регрутирање на нови кадри во компанијата, еве неколку корисни совети како добро да се подготвите да го изберете Вашиот „совршен“ кандидат:

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 46 од 46

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис