Дајте му на вашиот бизнис одржливост и зрелост

Креативност + продуктивност = УСПЕХ

Е-пошта Печати PDF

778253-tyler_durden_largeМислам дека голем број на нашите читатели го имаат гледано филмот „Fight Club„. Ако не, тогаш под итно да го гледате, еден од најдобрите филмови на последната деценија на 20 век. Филмот настана според новелата на Chuck Palahniuk и одлично го претставува главниот лик на оваа новела Tyler Durden. Сигурно се прашувате кој е Tyler Durden и како е истиот поврзан со насловот на овој пост? Мојот одговор е максимално едноставен:

1. Fight Club is about living the life you truly want to live, and the hard path to getting there!!!

2. Tyler says a lot of things that apply directly to innovative action.

Tyler поставува осум правила за иновативност, а мене најмногу ме бендиса следното правило:

“Sticking feathers up your butt doesn’t make you a chicken.” Моќно, нели???

Според него успехот доаѓа доколку креативноста е дозволена и не е ограничувана. Таквата креативност резултира со поголема продуктивност, а заедно даваат успех.

Главната поента на сите осум правила е дека треба да бидете свои, да не копирате туку да иновирате.

Доколку сакате да ги прочитате останатите 8 правила за иновативност тоа можете да го направите на следниот линк

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Зад секој феноменален бренд, стои феноменална приказна

Е-пошта Печати PDF

quote_on-brand-meaning_jeff-bezosДоколку денес зборуваме за квалитетен маркетинг, тогаш не зборуваме за одреден производ кои што сакаме да го понудиме. Денес, добриот маркетинг е во всушност добра приказна. Па како да направиме квалитетна приказна?

Не постои рецепт или упатство за тоа како да создадеме квалитетна приказна. Поточно кажано не можеме да кажеме дека за да приготвиме добра приказна, ни е потребно толку и толку лажици на брашно, толку и толку лажици на масло, толку и толку млеко...Но она што секоја приказна треба да содржи, е како што би рекле нашите комшии од Србија, приказната треба да има „добру жваку„. Но покрај овој битен, основен елемент, секоја успешна приказна треба да ги содржи следните елементи:

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

ЃАВОЛСКИ ПРЕДИЗВИК!!! Бизнис или Семејство??

Е-пошта Печати PDF

„На светот не постои вистинско совршенство што може да биде одвоено од правилното живеење„

Дејвид С. Џордан

 

Бизнис или семејство? Вечен ѓаволски предизвик! И додека секој од нас е на почетокот од својата кариера, се што посакува е: само една добра кола, добар дом, само едно добро патување, по некое парче брендирана облека, па „само уште едно патување“.......

 

 

Но што всушност е повредно од сето тоа? Секако СЕМЕЈСТВОТО!!!

А, во прилог и една доста интересна приказна, која можеби ќе го промени Вашиот поглед кон „работите“.

Луксузна јахта застанала во едно мало мексиканско рибарско село. Сопственикот на јахтата бил воодушевен од квалитетот на рибата, па ги запрашал рибарите колку време им е потребно за да уловат вака добра риба.

Не ни треба долго“ - одговориле рибарите

А, зошто не останете подолго на море за да уловите уште повеќе риби?

Тие му одговориле дека она што ќе го уловат е сосема доволно за нив и нивните семејства.

Па, што правите со толку слободно време?

Следувал одговорот: “Спиеме, ловиме малку риба, си играме со своите деца, а попладнето го поминуваме во прошетка со своите сопруги. Навечер излегуваме во селото, се среќаваме со пријателите, пиеме по некоја пијачка и пееме неколку песни. Нашиот живот е исполнет.

Господинот турист им предложил: “Јас дипломирав економија на Харвард и можам да ви помогнам со совет: ловете риба секој ден дупло подолго, продавајте ги и со тие пари купете поголем брод.

И што потоа?

Со поголемиот брод ќе уловите уште повеќе риби и со тие пари ќе можете да купите уште еден брод, па уште еден и така цела флота. На место да ја продавате рибата на посредници, можете да преговарате директно со големите производители и сами да станете еден од нив. Потоа можете да се преселите од ова село во главниот град или во Лос Анџелес, па дури и Њујорк. Од таму можете да го водите својот нов голем бизнис!

Колку време би ни било потребно за сето ова?

Дваесет, до дваесет и пет години...“

И после?

Потоа? Е, пријатели сега доаѓа најинтересното. Кога бизнисот ќе ви стане добро разработен, можете да почнете со купопродажба на акции и да заработите милиони!

Милиони? Навистина? А, потоа?

Потоа можете да отидете во пензија, да живеете во мало крајбрежно село, да спиете долго, да одите по риба, да си играте со внуците, да го поминувате попладнето со жената, а ноќите со пријателите.

Секоја чест господине, но ние тоа го правиме и сега. Зошто залудно би потрошиле дваесет и пет години?“ - одговориле мексиканците.

Поука: Во животот мора да знаеш каде си се упатил затоа што можеби веќе си таму!

 *Приказната е извадок од статија на порталот crnobelo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Еден познат говорник го започнал својот семинар така што подигнал банкнота од 50 евра во воздух. Во просторијата имало вкупно 200 луѓе. Тој запрашал:

 

„Кој ја сака оваа банкнота?“ Сите раце се подигнале. Продолжил. „Овие 50 евра ќе ги дадам на некој од вас, но пред тоа морам да направам нешто.

Ја изгужвал парата. Потоа запрашал. „Дали се уште ја сакате?“ Сите раце и понатаму биле кренати.
Продолжил. „А, ако и направам вака?“ Ја фрлил банкнотата на под и ја изгазил со чевлите. „Добро, кој ја сака се уште?“ Рацете уште биле кренати.

Драги пријатели, штотуку научивме една многу важна лекција. Што и да направев со банкнотата вие и понатаму ја сакавте, бидејќи во ниту еден момент не изгуби на вредноста. Цело време вредеше 50 евра.

Во животот често ни се случува некој да не оттурне од себе, да паднеме ниско, да се чувствуваме како згужвани и фрлени на земја во кал.

Тоа се факти од секојдневниот живот. „Понекогаш се чувствуваме како да не вредиме ништо.
Без оглед што ти се случило во животот, или што допрва ќе се случи, ти никогаш нема да ја изгубиш вредноста.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

ПОВЕЌЕ ОД ПАКУВАЊЕ

Е-пошта Печати PDF

 

Вистинскиот предизвик е некој производ да биде препознаен во мноштвото.“

Денес, во просечен супермаркет може да се избере помеѓу 40.000-50.000 пакувања. Од друга страна доколку се анализира психолошкиот момент при процесот на купување, најголемиот процент од купувачите, одлуката за избор ја прават во моментот на купување. НО, и тука ситуацијата не е така едноставна. Се наоѓате пред рафтови на кои има повеќе од 50 најразлични производители кои го нудат истиот производ. Сите со проверен квалитет. Одлуката е на ВАС!!!

Што е тоа што доведува до продажба. Секако АМБАЛАЖАТА. Најразлични истражувања, доведуваат до констатација дека амбалажата има нешто помалку од 3 секунди да го привлече вниманието на купувачот во моментот кога истиот е пред рафтовите. Се поставува прашањето: Што организациите прават во врска со тоа?

Еве, еден пример. „Kohberg“, најголемиот производител на леб во Данска е горд спонзор на Данското здружение за рак, т.е. е спонзор на годишниот настан за борба против ракот на дојката. Имено компанијата донира дел од приходите генерирани од продажбата на нивните ‘ржани лебови „бухти“ (Rugbrødsboller).

Идеата на Kohberg беше да се излезе со пакување за ‘ржан леб бухти, со цел да се зголеми свеста и продажбата. Идеата беше лебот кој е налик на гради да се стави во градник. На тој начин, се доби амбалажата која е дадена на сликата претходно.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Иновативно размислување

Е-пошта Печати PDF

867F99D5D7EE7BE5F19907B3AFC79E06278F9DA1_largeПоследните неколку месеци сме сведоци на кампањата за тоа како да ја зголемиме иновативноста, организирана од страна на Владата на Р. Македонија. Во тој контекст ќе дадеме мал придонес на оваа кампања со една приказна, поточно кажано анегдота на професорот Ернст Радерфорд. Сер Ернст Раденфорд бил британски физичар и хемичар. Роден е на Нов Зеланд и бил професор на факултетот во Монтреал, а потоа предавал во Манчестер. Во 1919 година бил директор на Кевендиш лабораторијата на Кембриџ. Во 1908 година ја доби Нобеловата награда за хемија.

"Еден ден додека работев на факултетот, бев повикан од страна на мојот колега, да посредувам во донесување на конечната оценка на еден студент. Имено професорот кој што ме повика, се спремаше да го оцени својот студент со чиста нула, додека од друга страна студентот ја бараше највисоката оценка за својот одговор?! И студентот и професорот се согласија да ме ангажираат како независен арбитер во овој спор. Испитното прашање гласеше:

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Среда, 25 Јули 2012 08:29 ) Повеќе...
 
Страница 7 од 46

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис