Маркетинг

На што да внимавате кога се рекламирате во печатени медиуми

Е-пошта Печати PDF
 cozmo-banana-plus„Пред да биде откриено печатењето, векот бил еднаков на илјада години.“
Анри Давид Торо,
филозоф

  Кога и да се рекламирате во вашите локални весници или списанија, вашите печатени реклами треба да изгледаат професионално. Исористете силна и впечатлива графика со цел да го фокусирате вниманието на читателот кон она што го разликува вашиот производ или услуга од конкуренцијата – вашата уникатна продажна понуда.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Што претставува e-mail маркетинг?

Е-пошта Печати PDF

email-on-notebookXSmallEmail маркетинг е една од најпопуларните маркетинг алатки достапни за бизниси од кој било тип и големина. Без оглед на тоа како ќе го дефинирате успехот, преку email маркетинг можете да постигнете исклучителни резултати со инвестирање на многу малку време и средства.

Експертите и малите бизнисмени се сложуваат дека 54% oд малите бизниси го избрале email маркетингот како најдобра алатка за online промоција и наведување на интернет корисниците и потрошувачите до нивниот веб сајт и нивните продавници.

Историја

Email маркетингот се појавил пред дваесет години. На почетокот тој претставувал одличен начин за комуникација без трошоци за поштенски марки. Набрзо потоа прераснал во средство за злоупотреба и агресивна маркетиншка форма која почнала да ги полни електронските сандачиња со несакани пораки. Денес работите се изменети и email маркетингот се враќа назад на задоволство и на испраќачите и на примателите.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

10 карактеристики на виралната содржина

Е-пошта Печати PDF

crowdsurf-570x379За да имаме успешна вирална маркетинг кампања, потребно е да имаме вирална содржина. Но за да имаме содржина која што ќе се шири како вирус, истата мора да има одредени карактеристики. Кога велам содржина мислам на текстови, слики, видео клипови (снимки, игри, апликации...итн). Еве 10 клучни карактеристики на виралната содржина:

Забавно

99% на вирални содржини се забавни и духовити. Тоа е поради неколку факти. Прво ваков вид на содржина е лесно разбирлив и може да вклучи голем број на луѓе. Друга причина е дека ваква содржина има најголеми шанси да биди проследена кон другите. На таков начин оние кои што ја читаат/гледаат/слушаат содржината стануваат репортери – ја проследуваат кон другите и ја коментираат содржината.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 17 Мај 2012 10:45 ) Повеќе...
 

Offline link building

Е-пошта Печати PDF

Online-Privacy-Settings-Apply-For-Offline-SettingsЗапознај гo својот аудиториум, зборувај на нивен јазик, креирај интересна приказна, насловот е многу битен, постави го изворот на информација, постави фотографии, инфографици, видео снимки.....нека биди прегледно....

Оваа се битни елементи за креирање на успешен блог пост. За да имаме успешен блог битни ни се линкови. И тоа не било какви линкови веќе линкови кои што доаѓаат од други успешни блогови и интернет сајтови. Ова се клучни SEO совети, за секој кој што сака да биде успешен блогер(аш).

„ОК е ова, но ништо ново. Скоро сите упатства за создавање на успешен/бизнис блог се базираат на овие упатства„

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Вторник, 15 Мај 2012 11:37 ) Повеќе...
 

Пет причини зошто социјалните мрежи се одлична можност за малите и средни компании

Е-пошта Печати PDF

socialnetworks

"Drop the "The." Just "Facebook." It's cleaner"

Sean Parker, коосновач на Napster, Plaxo, Causes и Airtime

Што претставуваат социјалните мрежи? Се работи за бесплатни online сервиси кои им овозможуваат на корисниците комуникација со светот и моќност за сопствена презентација. Денес корисници се околу стотици милиони луѓе. Покрај неутралните сервиси постојат и сервиси со одредена намена чиј фокус се одредени корисници.

 

Поимот социјални мрежи во Македонија се поистоветува со зборот Facebook затоа што се работи за една од најпопуларните социјални мрежи во светот која во Македонија е на прво место по посетеност, по неа е Google и Youtube. Останати мрежи кои вредат да се споменат се Twiter, Linkedin итн…

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 10 Мај 2012 17:13 ) Повеќе...
 
Страница 3 од 16

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис Маркетинг