Маркетинг

Што е тоа Pinterest?

Е-пошта Печати PDF

pinterest-cover-storyОвие денови сигурно можевте да ја прочитате веста дека Pinterest претставува голем интернет хит – социјална мрежа која што има најголем раст на корисници. Сите сакаат да станат дел на оваа мрежа за да видат што е тоа ново што  ги привлекува интернет корисниците да се зачленат во оваа мрежа. На нашите простори, Pinterest не е толку многу застапен како во земјите на западна Европа, така да се уште не се смета за социјална мрежа која што може да се искористи за маркетинг цели. Но ова не значи дека треба да ја занемариме!

Пред се да видиме што е тоа Pinterest? Како што веќе спомнавме, Pinterest е нова социјална интернет мрежа, која што за многу кус период достигна цифра од 10 милиони корисници! Но она што е уште поинтересно, 80% од овие корисници се жени. Pinterest ви дава можност да се приклучите на него на повеќе начини – покана од пријател кои што веќе има налог на Pinterest, преку вашиот e-mail, преку Facebook или пак преку Twitter. Постирањето – “пинувањето„ на Pinterest е слично како и на Facebook.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 03 Мај 2012 17:50 ) Повеќе...
 

HOAX маркетинг

Е-пошта Печати PDF

network-marketing-scamsПовеќе пати пишувавме за различни видови на маркетинг стратегии – вирален маркетинг, јавен маркетинг, герила маркетинг ....... Денес ќе зборуваме за уште една маркетинг стратегија или според некој автори нов маркетинг – HOAX маркетинг. Па да видиме што е тоа HOAX маркетинг.

Првин, да го објасниме, поточно преведеме зборот HOAX.  Ова е англиски збор кои што значи превара, подвала, лажно...итн. Значи според ова се работи за маркетинг кои се базира на праќање на лажни пораки. Овие пораки освен што се лажни се и атрактивни, сензационални пораки. Секој досега ги има видено овие пораки. Конкретно скоро секој има добиено електронска порака, која што вели дека се појави компјутерски вирус кои што го оштетува хард дискот.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Понеделник, 23 Април 2012 09:46 ) Повеќе...
 

Секси реклами

Е-пошта Печати PDF

“Sex is an emotion in motion”

Mae West

После голем број на озбилни текстови (финансии, маркетинг, промени во бизнисот.....) еве еден текст кои што ќе ве забави. Овој текст не морате ни до го читате – доволно е да го гледате. 

 Без разлика колку ние сакаме понекогаш да се претставиме како конзервативни личности, ние го сакаме сексот во рекламите (и не само во него). Потрошувачите сакаат интересни, весели, необични, занимливи, шокантни реклами. Но исто така ги сакаат рекламите кои што имаат одредена доза на сексуалност. 

Некој реклами кои што се покажани во овој текст се на граница на добриот вкус, некој од нив се „благи„, на некој нема да знаете каков производ рекламираат – едноставно ќе бидете сконцентрирани на сосема трета работа.

Но едно е сигурно – рекламите ќе ви бидат интересни и повеќе од тоа.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Понеделник, 16 Април 2012 10:26 ) Повеќе...
 

10 иновативни реклами

Е-пошта Печати PDF

Минатата недела претставивме 10 шокантни реклами. Денес ќе Ви претставиме 10 не шокантни веќе иновативни реклами. Па да ги видиме:

_1

 

_2

 

_3

 

_4

 

_6

 

_7

 

_8

 

_9

 

_10

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

10 шокантни реклами

Е-пошта Печати PDF

Понекогаш не е доволно да направете добра реклама. Понекогаш треба да направете шокантна реклама. Овие реклами се секогаш меч со две оштрици, но едно е сигурно клиентите нема да останат равнодушни на овие реклами.

Еве погледајте избор од 10 шокантни реклами:

  • Stella -производство на кафе

1

  • Good parent - интернет портал за родители

2

  • АМАМ - Здружение на жени 

3

  • Aware helpline center - Центар за поддршка на жени

4

 

  • Caribu bitter - кондиторска индустрија

5

 

  • Workplace Safety Insurance Board - безбедност на работа

6

  • Борба против семејното насилство

okantna-Reklama_7-642x1024

  • Здружение за заштита на животните

8

  • Безбедност во саобраќајот

9

  • Правата на децата

10

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Страница 4 од 16

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис Маркетинг