Маркетинг

Инбоунд торта

Е-пошта Печати PDF

Чоколадна тортаМала соба, со три дрвени маси и со една дрвена клупичка поставена до замиот ѕид. На масите се поставени темно зелени чаршави направени од трска. Околу просторијата се поставени саксии со егзотични билки и цвеќиња кои како да се донесени од некоја за нас далека јужноамерикански прашуми. На самите ѕидови од собата се поставени фотографии кои што ги прикажуваат големите плантажи на какао. Исто така постојат фотографии на кои што се испишани приказни за Маите, за конквистадорите, .....Во една витрина се поставени околу 10 најубаво украсени чоколадни торти, а пред нив поставени посебни парчиња на торта за дегустација.

На секое парче се гледа посебен слој на чоколадо, посебен слој на мармелад, на крем, на пудинг, лешник, орев....а тогаш во просторијата влегува симпатично девојче со насмевка на Мона Лиза и ве прашува: „Да ли саката да пробате некоја од овие торти? Не морате да ја пазарите, но да не пробате некоја од нашите торти е вистински грев ....„

Да ли сакам да проба?! „Јок ти чеш да пробаш„

Додека излегував од овој да го наречеме храм на чоколадни торти, се уште под голем впечаток на врвно хедонистичко искуство, за малце ќе ме погодеше една торта?! Да да торта! Додека се чудев на ова покрај мене пролета уште една торта, па уште една! И додека се чудев на ова пред мене искочи едно бате и со се добро наместена насмевка ме праша:„Сакаш торта?„ и истата ми ја залепи на лице!

Пааа...и ова е еден начин како да ја пробам тортата?

Е ова е основната разлика помеѓу inbound и outbound маркетинг!

Преземено и преведено од блогот на  Пеѓа Миличевич

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Понеделник, 16 Јануари 2012 10:27 )
 

Да ли огласот мора да биди убав?

Е-пошта Печати PDF

p-beneton-sПостои еден, широко прифатен поглед на тоа како еден оглас треба да изгледа. Некој некогаш изјави:„Убавината е во очите на набљудувачот„. И тоа е на вистина така. Оваа вистина ја поткрепува уште една поговорка која што вели:„Не ми е мил оној кој што е убав, веќе ми е убав оној кој што ми е мил„. 

 

Двете поговорки зборуваат за една работа, а тоа е дека убавината е субјективна категорија. Врз основ на ова, да ли и огласот мора да биди убав? Но пред да одговорам на оваа прашање, да одговориме на едно друго прашање.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Јаготки и црви

Е-пошта Печати PDF

ЈаготкиКако треба да размислуваме и кои информации треба да ги имаме за да развиеме успешна комуникација со нашите купувачи? Постои еден цитат кои што ни дава одговор на оваа прашање:

„Лично, многу сакам јаготки со шлаг, но открив да, за мене необјасниви причини, рибите повеќе сакаат црви. Поради овој факт, секогаш кога идам во риболов, не размислувам за тоа што јас сакам, веќе водам сметка за тоа што рибите го сакаат!„

Ова го има речено Дејл Карнеџи (1988 – 1955), инаку пионер во областа на јавните настапи и на развојот на личноста. Стана познат поради фактот дека другите ги правеше познати.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Маркетинг на рецепт

Е-пошта Печати PDF

Sexy_Dr.jpg"Неефикасниот вирус го убива својот домаќин, но паметниот останува во него„

Џејмс Ловлок, научник

Да ли производот може да биди заразен од страна на „свински грип„ или пак од страна на обичен грип? Не мора да биди грип, може да биди и шарлах или некоја алергија, или некоја друга болест пратена со високи температури и со сите други неубави симптоми на секоја болест. Но, покрај производите/услугите и бизнисите можат да се заразат со некој вирус. Ете денес имаме две многу озбилни пандемии – свински грип и економска криза. Двете болести наеднаш се појавија и ниту една не гледа кај мава. Двете болести ќе Ве легнат во кревети и двете болести за жал однесоа неколку жртви.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Недела, 04 Декември 2011 14:06 ) Повеќе...
 

Вредност

Е-пошта Печати PDF

Фотографија која што вреди 4.3 милиони долариДа ли сте спремни да платите за една фотографија 4,3 милиони долари? Да, да добро слушнавте и добро прочитавте 4,3 милиони долари! Ова не е нешто што тука така го реков, измислив. Значи на вистинска аукција во Кристис се продаде една фотографија за сумата која што ја спомнав. Фотографијата се вика Рајна II, авторот е Андреас Гурски. Фотографијата ја прикажува реката Рајна – логично. Да ли една, единствена фотографија вреди 4,3 милиони долари (по трет пат ја спомнав сумата Cool )?

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 01 Декември 2011 21:34 ) Повеќе...
 
Страница 8 од 16

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис Маркетинг