Маркетинг

Велигден – и празник и можност за заработка

Е-пошта Печати PDF

EcoPlusHome-easter-egg2Велигден може да го убие вашиот бизнис... или да го воскресне!“

Барбара Минингем, претприемач

  Во очи на големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден, сите се зафатени со празнувачкиот дух, па се спремаат трпези, се подготвуваат храна и пијалаци, се кани и се оди на гости... На малку кој му е до бизнис. Или...?!

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Bang, Bang! веб-страна

Е-пошта Печати PDF

Bang„Моќта на веб-страната произлегува од луѓето што ја користат, не од луѓето што ја креираат.“

Крис Едвардс, Превис Студиос

Најпрвин да се согласиме: на секој бизнис му е потребна веб-страна!

Веќе одамна помина времето на продавници од цигли и малтер. Во светот на дигиталната технологија немањето веб-страна е рамно на катастрофа. Не само што мора да имате веб-страна, туку таа мора да биде и професионална. Никогаш нема да имате втора шанса за оставање на прв впечаток.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 

Маркетинг кратковидост

Е-пошта Печати PDF

tunnel-visionВо фабриката ние произведуваме козметика. Во трговија ние продаваме надеж

Charles Haskell Revson (1906-1975) основач на Revlon.

Пред него што почнеме со натписи во врска со конкретни маркетинг стратегии и со натписи во врска со тоа кои се инструменти на маркетингот, да кажеме за еден маркетинг феномен.

Имено, во претходниот текст рековме да ако сакаме да остварете профит, морате да ги задоволиме потребите на нашите потрошувачи. Тоа е релативно едноставна задача. Но сепак голем број на бизниси тоа не го остваруваат. Наместо да гледаат низ очите на потрошувачот – во смисла на погодностите што ги нудат, тие себе се гледаат исклучиво како производители. Таков вид на размислување се именува како Маркетинг кратковидост.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Среда, 06 Април 2011 09:02 ) Повеќе...
 

Mаркетинг

Е-пошта Печати PDF

Работење без маркетинг е исто како и да и намигнуваш на девојката во темница – ти знаеш што работиш, ама таа тоа  не го знаe.

Вие отпочнавте сопствен бизнис, работите, правите производ или давате услуга ама за кој? Сигурно не за свои потреби, оти ако работите бизнис тоа значи да работите за други, работите за да ги задоволите потребите на купувачите. Со задоволувањето на потребите на потрушувачите вие остварувате приход. Уште Адам Смит* рече :„...потрошувачот е средишна точка, око кого се движат сите деловни активности на пазарот, па според тоа треба да се задоволат неговите потреби и желби„. 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 31 Март 2011 20:11 ) Повеќе...
 
Страница 16 од 16

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис Маркетинг