Како ме исфрлија од “Springfield” бидејќи сакав да сликам за Facebook

Е-пошта Печати PDF

ha_ha_get_out__by_wolf_shadow77-d3fujm9Пред некој ден, (вторник 11 септември) влегувам во реновираниот Меркатор и ја гледам најновата продавница на “Springfield”. Влегувам да видам што имаат и за дивно чудо пронајдов најдобар избор на облека, облека што немам видено ниту во една друга продавница – во новата колекција на “Springfield” феноменални кошули, фармерки и чевли. Во секунда испланирав што ќе пазарам.

Помислив дека не е лоша идеја да ја поставам оваа колекција на Facebook. Исто така помислив дека луѓето кои што ќе го прочитаат мојот пост ќе почнат да ме плукаат бидејќи ме платија да ја рекламирам продавницата, но не ми е гајле – овие работи ми се допаѓаат и сакам да ги споделам на мојот профил.

Покрај мене ја забележувам менаџерката на продавницата. Му се доближувам и срдечно ја прашувам:

-Оваа колекција Ви е феноменална, ќе поставам слика на Facebook за да и покажам на моите пријатели. Заслуживте, бидејќи имате преубава облека.

-Ни случајно! Нема сликање во продавница!

Јас шокиран

-Се извинувам... Не знам да ли добро ме имате разбрано!? Сакам да Ви ја рекламирам продавницата. Да Ви донесам нови муштерии....

-Да ли Ви мене ме слушате? Нема сликање во продавница!

Почнувам да се смеам

-Вие веројатно не ме познавате (ни не очекувам да ме познава), но за Ваша информација, јас ги одбивам и поголеми брендови кои што ми нудат и до 1000 евра, па и повеќе, за да направам она што сега сакав да направам за Вашата продавница и тоа бесплатно?????

-Ма не ме интересира! Нас не ни треба Facebook! Да ни е потребен ние ќе бевме на Facebook. До видување! До-ви-ду-ва-ње!

Оваа „до видување„  го разбрав како „напуштете го објектот„, што го и направив.

Епилог

Што се случи? Знам дека сите тие имаат правило дека не е дозволено сликање во продавница бидејќи „конкуренцијата ќе им го укради начинот на аранжирање„. И разбирам дека менаџерката  доби директива да забранува сликање во продавница, но сето тоа можеше да го направи на многу подобар начин.

Во секој случај Ве прашувам – не ли е ова правило депласирано и контрапродуктивно во 2012 година, во време на доминацијата на социјалните медиуми?

Со оваа забрана тие го елиминираа огромниот потенцијал на најјаката промоција –„препорака на пријатели„ по пат на социјалните медиуми. Убеден сум дека голем број на купувачи би сликал во продавници и истите слики би ги споделувал по пат на Facebook или Twitter.

Зошто го елиминираа овој потенцијал? Поради принципот „нема сликање во продавница бидејќи конкуренцијата ќе ни ги укради фазоните„ Денес имаме таква технологија, да конкуренцијата може да влези во продавница со минијатурна HD камера и да ја сними целата продавница.

Голем #fail за Springfield. Доколку веќе го применуваат правилото, можеа да ги научат продавачите за пољубезно однесување.

Автор: Исток Павловиќ, Оригиналниот текст: Kako su me izbacili iz “Springfilda” jer sam hteo da fotkam za Fejs

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Понеделник, 17 Септември 2012 07:45 )  

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8497
61.2343
USD
51.7095
51.195
GBP
70.1562
69.4581
CHF
53.3739
52.8428
SEK
6.4861
6.4215
NOK
6.6367
6.5707
JPY
0.4615
0.4569
DKK
8.3124
8.2296
CAD
42.1463
41.7269
AUD
41.2029
40.7929
Превземено на 23.09.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис Маркетинг Како ме исфрлија од “Springfield” бидејќи сакав да сликам за Facebook