10-те принципи на добриот дизајн

Е-пошта Печати PDF
 Diter-Rams
„Добриот дизајн е како добра мајка - никој не ја приметува кога е тука, но веднаш ќе ви фали кога не е!“
Сантијаго Борај,
PermaLink

  Дитер Рамс повеќе од 30 години е главниот дизајнер на „Браун“, одговорен за иконските производи кои излегоа од оваа компанија. Токму тој е човекот во кој се крстат сите дизајнери на „Епл“, а сите феноменално скроени производи што „Епл“ ги вади во последните 10-на година се инспирирани токму од неговата работа. Според Рамс, единствено „Епл“ ги следи неговите 10 принципи на добриот дизајн.

А ова се неговите 10 принципи за добар дизајн:

  • тој е иновативен

350

  • го прави производот корисен

351

  • добриот дизајн е естетски
353
  • го прави производот разбирлив
354
  • не е наметлив
355
  • дизајнот е искрен
356
  • дизајнот е траен
357
  • тој е темелен до последниот дел
352
  • не е штетен за околината
359
  • користење на колку е можно помалку дизајн

360

  Имајте ги на ум овие совети следниот пат кога ќе се зафатите со креирање на дизајнот на вашите нови производи или услуги.

*Оригиналниот текст е превземен од: Off.net.mk, 26ти октомври, 2012г.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.8318
61.2166
USD
53.111
52.5825
GBP
69.001
68.3145
CHF
55.9513
55.3946
SEK
6.4279
6.3639
NOK
6.6261
6.5602
JPY
0.4767
0.4719
DKK
8.3143
8.2316
CAD
42.1657
41.7462
AUD
42.0653
41.6468
Превземено на 24.07.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис Маркетинг 10-те принципи на добриот дизајн