Промени во бизнисот

Тешко Ви е? Мислете дека Ви треба помош? Ова ќе Ви помогни!

Е-пошта Печати PDF

Почни со акцијаПреведено од : „TESKO VAM JE? MISLITE DA VAM JE POTREBNA PODRSKA? OVO CE VAM POMOCI.„ 

Автор: Иван Миниќ

Тешко Ви е? Никој не Ве разбира? Проблемите кои што ги имате се многу комплексни, а никој освен Вие самите не ги разбира? Никој не сака да ве сослуша, да Ви помогни или да Ве утеши?

Знам како Ви е. И мене ми е исто, можеби и потешко. Единствената разлика е во тоа што јас не се жалам, не „плачам„, не ја колнам судбината. Јас работам на тоа да ја подобрам мојата состојба. Веќе полни 10 години работам на подобрување на мојата состојба. Десет години го туркам ѕидот. И премногу сум зафатен со мојата да ја наречам Сизифовата работа, за да размислувам за Вашите проблеми. Така размислувам, барем јас така мислам, и сите други. Освем ако сте мои пријатели. Да сте дел од мојот мал круг на луѓе кои што ги сакам и за кои што сум спремен се да направам, тогаш ништо не е проблем. Можеме заедно да пиеме, да работиме, да се глупираме, да јадеме во 5 сабајле, да пиеме кафе, да пееме....Ќе забележете дека сум многу добар. Можев да бидам и кретен или некаков скот, но јас сепак одлучив да не бидам таков.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Среда, 18 Јануари 2012 17:25 ) Повеќе...
 

Дали практиканската работа може да влијае на успешноста на вашата фирма

Е-пошта Печати PDF

Практикант

Без разлика на какво ниво на развој е вашата компанија, потребата од млад и стручен кадар е секогаш присутна. Иако во Македонија, сеуште постои скептицизам за тоа дали треба да се има практиканти во компанијата, големите и успешни компании тоа го прават и користат многу вешто. Доколку од македонскиот речник се исфрлат изговорите од типот: "Ми треба практикант, немам време сам да си направам кафе"; "Убо е некој да трчка низ канцеларија ама економска криза, не можам да имам дополнителни трошоци"; "Прво практикант после конкуренција, ќе го искористи моето знаење"; "Ако имам практикант после ќе треба да го вработам" и уште ред на слични изговори, излегува вистинската додадена вредност од тоа да се има прaктикант. Оваа додадена вредност некогаш придонесува и  за зголемување на цената на услугата или продуктот кој го нудите на пазарот. Еве неколку прични зошто ангажирањето на практиканти во вашата фирима може да биде додадена вредност на тоа што го нудите и на кој начин може да се ангажираат практиканти во вашата компанија:

Човекот е капитал. Вашите вработени се капитал. Практикантот е капитал. За разлика од вработените, практикантот станува капитал, кога и се користи како капитал. Ова значи дека практикантот треба да се третира како вработен, со свои задачи и обврски. Вашите очекувања за исполнување на овие задачи и обврски треба да биде исто како и за вашите вработени, без разлика што практикантот не ја зема плата која ја земаат месечно вашите вработени.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Четврток, 12 Јануари 2012 19:24 ) Повеќе...
 

Управување со времето или управување со вашиот живот?

Е-пошта Печати PDF

Управување со времето

Автор на текстот е Катерина Кимовска студент на Економски факултет Прилеп - Меѓународна економија и бизнис.

Најголем број од луѓето кога ќе прочитаат "Управување со времето"(time management), очекуваат некој да им каже некоја техника или алатка за тоа како да успееат да постигнат се што имаат на ум во оние 24 часа кој сите подеднакво ги имаме. Доколку се вбројувате во луѓето кои се чуствуваат како работата, обрвските а понекогаш и сопствените пријатели ви го одземаат најголемиот дел од денот, тогаш сте на вистинското место за да научите нешто повеќе за тоа како да го искористите вашето време најпродуктивно и најефикасно.

Постојат огромен број на теории, кои се обидуват да пронајдат решение на овој "проблем", но самото решение е во самите нас. Ниту една теорија нема да ви помогне да имате 25 часа, а уште помалку да ви помогне да увидите која е причината за вашата неефикасност. Она од што сите страдаме е ефикасност во извршување обврските и приоретизација на работи кои навистина сакаме да ги правиме. Еве неколку работи кои можете да ги направите без да користите некоја посебна алатка или техника за да успеете добро да го менаџирате вашето време:

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Понеделник, 09 Јануари 2012 13:41 ) Повеќе...
 

Новогодишна резолуција

Е-пошта Печати PDF

Новогодишна резолуција

„Од утре почувам да учам„

Позната студентска поговорка

Во земјите на Западна Европа, а особено во С.А.Д. постои еден Новогодишен обичај – Новогодишни резолуции. Всушност се работи за поставување на цели кои што треба да се реализираат во наредната година. Кај нас овој обичај не е толку раширен и доколку постои овие цели се на краток рок – каде ќе го прославиме дочекот на Нова година, или какво јадење ќе имаме за Новогодишна вечера.

Но Новогодишната резолуција не е само во поставување на цели, веќе и начин и мерки кои што ќе ги преземеме за да ги реализираме планираните цели. Исто така целите кои што се поставени треба да бидат реални а не некои кои што не можат или не е возможно да се реализираат.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Последно освежено ( Понеделник, 09 Јануари 2012 13:35 ) Повеќе...
 

Кризен ПР - пример на Ryanair

Е-пошта Печати PDF

Ryanair„Хумор е многу озбилна работа„

Винстон Черчил

Можеби имате слушнато за позната low – cost авиокомпанија “Ryanair”. Ако не, се работи за една авиокомпанија која се прослави по ниски цени (low cost) на своите летови. Последните неколку денови оваа компанија пак се најде во центар на внимание. Имено англиското списание „SUN„ објави дека една стјуардеса вработена во „Ryanair„ снима порно филмови. Гарант сега сите машки што го читаат овој пост кажаа: „ммммм....порно филм па плус стјуардеса во главна улога...„ чупињата веќе ја напуштија страницата и ме прогласија за шовинист но полека, бес паника.

Како реагираше менаџментот на оваа авиокомпанија? Да ли се има оградено од овој скандал, да ли изјави дека се е измислено или ја има отпуштено стјуардесата?Менаџментот донесе одлука да ја поддржи својата стјуардеса. Тие за истото списание изјавија дека компанијата нема намера да го поништи договорот за вработување помеѓу стјуардесата и авиокомпанијата. „Што нашите вработени работат пред или по работењето, тоа е нивна работ„

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Повеќе...
 
Страница 7 од 12

НБРМ

Прод.
Куп.
EUR
61.7949
61.1801
USD
52.3908
51.8695
GBP
69.1296
68.4417
CHF
52.8342
52.3085
SEK
6.2141
6.1523
NOK
6.3599
6.2966
JPY
0.4653
0.4606
DKK
8.3047
8.222
CAD
41.0516
40.6431
AUD
39.5311
39.1377
Превземено на 18.11.2017

You are here: Почетна Развивај Бизнис Промени во бизнисот